هوش مصنوعی ChatGPT چیست و چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

هوش مصنوعی ChatGPT چیست و چه کاری می‌تواند انجام دهد؟
Author Avatar
محمدهادی میردامادی
1 سال پیش
زمان مطالعه: دقیقه

هوش مصنوعی ChatGPT

هوش مصنوعی ChatGPT یک ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی است که بر اساس GPT-3.5 و توسط OpenAI توسعه پیدا کرده است. این هوش مصنوعی از همان شرکتی است که DALL-E را در کارنامه خود دارد که طیف نامحدودی از تصاویر را در پاسخ به درخواست‌های کاربران تولید می‌کند. ChatGPT نسل جدیدی از سیستم‌های هوش مصنوعی است که می‌تواند مکالمه برقرار کند و متن قابل فهم برای انسان تولید کند. توانایی آن در ارائه پاسخ‌های طولانی و متفکرانه کاربران را متحیر کرده است.

هوش مصنوعی ChatGPT به طرز وحشتناکی فوق العاده است. این ابزار توانایی قابل توجهی در تعامل با کاربر دارد. این تعامل در قالب گفتگوی متنی و دیالوگ محور است و توانایی ارائه پاسخ هایی دارد که می تواند به طرز شگفت آوری انسانی به نظر برسد.

 

ChatGPT

ChatGPT چیست؟

ChatGPT به اصطلاح یک مدل زبانی بزرگ (large language models) است. مدل‌های زبانی بزرگ با مقادیر انبوهی از داده‌ها آموزش داده می‌شوند تا دقیقاً پیش‌بینی کنند چه کلمه‌ای در یک جمله قرار می‌گیرد.

افزایش مقدار داده و اطلاعات، توانایی مدل های زبانی را برای انجام کارهای بیشتر افزایش می دهد. GPT-3 دارای 175 میلیارد پارامتر است و با 570 گیگابایت متن آموزش داده شده است. GPT-2، بیش از 100 برابر کوچکتر با 1.5 میلیارد پارامتر بود. این افزایش مقیاس رفتار مدل را به شدت تغییر می‌دهد. GPT-3 قادر است کارهایی را انجام دهد که به او آموزش داده نشده است، مانند ترجمه جملات از انگلیسی به فرانسوی.

ChatGPT همچنین با استفاده از تکنیک بازخورد انسانی (Human Feedback) آموزش داده شده تا هوش مصنوعی بفهمد که انسان ها هنگام پرسیدن سوال چه انتظاراتی دارند. آموزش مدل های زبانی به این روش انقلابی است زیرا فراتر از آموزش ساده مدل های زبانی برای پیش بینی کلمه بعدی است.

ChatGPT

محبوبیت چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT

چت‌بات ChatGPT تنها در مدت 5 روز، بیش از ۱ میلیون کاربر جذب کرد. این اتفاق زمانی هیجان انگیز میاد که آمار این چت‌بات را با دیگر اپلیکیشن‌ها مقایسه کنیم. اینستاگرام 2.5 ماه، فیس بوک 10 ماه، توییتر 24 ماه و برای نتفلیکس 41 ماه طول کشید تا به 1 میلیون کاربر برسند.

چت بات ChatGPT به دلیل پاسخ‌های خلاقانه و فراتر از واقعیت‌های ساده به سوالاتی، مانند: نوشتن یک شعر عاشقانه یا پاسخ به چرایی رنگ آبی، مورد تحسین و توجه قرار گرفت.خلاقیت بیش از حد ChatGPT در پرسش‌های ساده و ملموس باعث این می‌شود که ربات در اغلب موارد پاسخ اشتباه به مخاطب دهد.
به عنوان مثال، هنگامی که از ChatGPT پرسیده شد: بزرگترین کشور آمریکای مرکزی به جز مکزیک کدام کشور است؟ ربات به گواتمالا اشاره کرد نه هندوراس.
زمانی که از ChatGPT پرسیده شد: کدام نخست وزیر استرالیا هنگام شنا در ویکتوریا ناپدید شده است؟ ربات به باب هاوک را نام برد و نه هارولد هولت. (نخست‌وزیر استرالیا «هارولد ای هولت» در دسامبر سال ۱۹۶۷ برای شنا به دریا رفت و پس از آن هرگز کسی او را ندید.)

ChatGPT

این ابزار به سرعت وایرال شد. تنها پنج روز طول کشید تا به یک میلیون ثبت نام کاربر برسد. میلیون‌ها نفر در طول ماه گذشته با آن کار کرده‌اند و از آن برای نوشتن شعر یا آهنگ‌ استفاده کردند. برخی هم سعی در فریب دادن و به اشتباه انداختن آن کردند. برخی افراد هم برای اهداف کاربردی تر مانند نوشتن مقاله، ایمیل، داستان کوتاه یا حتی کدهای برنامه نویسی از آن بهره بردند. این ابزار تقریبا برای هر کاری که می توان با متن نوشتاری جواب داد، پاسخی ارائه می دهد. همه این سوال و پاسخ ها به هوشمندتر شدن آن کمک می کنند.

اما مانند سایر ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، نگرانی‌های احتمالی نیز وجود دارد، از جمله اینکه می‌تواند تهدیدی برای مشاغل باشد و آن ها را از بین ببرد یا اطلاعات نادرست را منتشر کند.

استفاده از ربات ChatGPT در حال حاضر رایگان است. این ربات در حال حاضر برای کاربران باز است تا بتوانند پاسخ ها را امتحان کنند و بازخورد ارائه کنند تا هوش مصنوعی بتواند در پاسخ به سؤالات بهتر شود و از اشتباهات خود درس بگیرد.

ChatGPT

نحوه ثبت نام و استفاده از ChatGPT

برای استفاده رایگان از ChatGPTt به وب سایت OpenAI رفته و روی دکمه Try ChatGPT کلیک کنید. گزینه Try را در بالای وب سایت خواهید دید.

ChatGPTدر مرحله بعد، از شما خواسته می شود که وارد شوید یا ثبت نام کنید. اگر قبلاً یک حساب OpenAI ندارید، با استفاده از آدرس ایمیل خود ثبت نام کنید. همچنین ممکن است مجبور شوید قبل از ورود، شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

متاسفانه فعلا شماره های ایران پشتیبانی نمی شود و شما باید از شماره های خارجی مانند شماره های مجازی استفاده کنید.

ChatGPT

اکنون، می توانید گفتگو با ChatGPT را شروع کنید. برای شروع مکالمه، در کادر پایین درخواست یا سوال خود را تایپ کنید.

ChatGPT

توجه داشته باشید که ChatGPT در حال حاضر به عنوان یک برنامه وب در دسترس است. این بدان معناست که می توانید فقط از طریق مرورگر وب خود به آن دسترسی داشته باشید و نیازی به نصب هیچ نرم افزار خاصی ندارید.

 

گفتار پایانی!

ChatGPT یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط فناوری هوش مصنوعی هدایت می‌شود. این ابزار به شما امکان می‌دهد مکالماتی همانند انسان با یک ربات چت داشته باشید. ChatGPT می‌تواند به سوالات شما در زمینه‌های مختلف پاسخ دهد. همچنین این ابزار به شما اجازه خواهد تا از آن استفاده‌های مفید بیشتری برای کمک به شما داشته باشد. کنترل ایمیل‌ها و حتی نوشتن کد‌ها از مورادی هستند که برخی از کاربران به آن‌ها اشاره کرده‌اند.

برچسب‌ها
#هوش_مصنوعی
#AI
#ChatGPT
دیدگاه
دیدگاهی تاکنون ثبت نشده