همه چیز درباره فریمورک بوت استرپ 5

همه چیز درباره فریمورک بوت استرپ 5
Author Avatar
محمدهادی میردامادی
2 سال پیش
زمان مطالعه: دقیقه

تاریخچه بوت استرپ

در سال 2011 بوت استرپ بود که به دنیای طراحان وب وارد و از همان ابتدا هم به دلایل ویژگی های متمایز خود به نسبت رقبا مورد توجه بوده و در هر نسخه توسعه دهندگان Bootstrap سعی داشتند تا با امکانات و استانداردهای روز دنیا همگام شوند تا این سیر صعودی را حفظ و رضایت استفاده کنندگان خود را افزایش دهد که در این امر نیز موفق بوده اند. هرچند که امروزه کتابخانه های زیاد دیگری نیز برای رقابت با بوت استرپ وجود دارد و همانطور که هیچ چیز کامل نیست در برخی موارد بوت استرپ ضعف هایی در برابر رقبای خود دارد که در نسخه 5 تا حد خیلی خوبی این ضعف ها را باید فراموش کنید که در ادامه با این موارد آشنا می شوید.

تغییرات بوت استرپ 5 چیست ؟

تغییرات در بوت استرپ بیشتر در سمت کمبودهای این فریم ورک طراحان وب به نسبت رقبای خود بوده است و صد در صد بهبود ها و ویژگی های جدیدی نیز داشته که سعی می کنیم به صورت کامل به تمامی این جزئیات بپردازیم و ممکن هست با انتشار نسخه های بعدی این پست نیز آپدیت شود.

خداحافظ جی کوئری Jquery

یکی از دلایلی که گفتم برخی رقبا عملکردهای خوبی در برخی بخش ها داشتند همین نیازمند بودن بوت استرپ به کتابخانه jQuery بود که در نسخه 5 در یک حرکت عالی و خوب بوت استرپ این کتابخانه را حذف و با اینکار میشه عملکرد سریعتری را از بوت استرپ 5 شاهد بود دست توسعه دهندگان بوت استرپ برای قابلیت های به روز تر و مدرن تر باز تر خواهد بود. اما شاید برایتان جالب باشد که برخی نیز مخالف این عمل هستند و بوت استرپ قصد دارد یک نسخه به همراه Jquery برای نسخه 5 Bootstrap نیز برای توسعه دهندگان منتشر کند که دقیقا این عمل مشخص نیست.

پشتیبانی از مرورگر اینترنت اکسپلور دیگه بسه!

نسخه 10 و 11 مرورگرهای اینترنتی اینترنت اکسپلور که خود مایکروسافت نیز آن ها را کنار گذشته به پایان خود در فریم ورک بوت استرپ رسیده اند و در نسخه 5 برخلاف نسخه 4 بوت استرپ خبری از پشتیبانی از این دو مرورگر نخواهد بود و کمی از حجم کدها و محدودیت های پیش روی تیم توسعه دهندگان بوت استرپ برداشته می شود.

مهاجرت به Vanilla JS

بوت استرپ با استفاده جاوا اسکریپت خالص یا وانیلا JS مجهز و مهاجرت داشته است و همانطور که گفتم امکانات و ویژگی های مدرن تری را شاهد خواهیم بود.

بهبود Navbar و فرم ها

دو بخش Navbar و فرم ها در بوت استرپ 5 بهبودهایی داشتند که در بخش فرم ها این بهبودها بیشتر بوده و می توان آن را راضی کننده و دسترسی های بیشتری را نیز دریافت کرد.

نسخه جدید و کاملی از آیکن ها

کتابخانه جدید SVG آیکن بوت استرپ نیز نسخه آلفا و 1 خود را منتشر کرده است و در ظاهر اول کاملا راضی کننده به نظر می رسد و فکر میکنم تو یک سری از پروژه ها دیگه نیازی نباشه از کتابخانه هایی مثل FontAwesome استفاده کنیم. که شاهد حجم مناسب و کیفیت خوب و تنوع زیادی هستیم که حتما در ادامه بهتر و بزرگتر هم خواهد شد.

فونت سایز های ریسپانسیو و بهینه

در بوت استرپ بر طبق پروژه RFS یا همان ریسپانسیو فونت سایز عمل شده و دیگه خیلی از تغییر سایز ها به صورت اتوماتیک از سوی خود بوت استرپ اعمال میشه و شاید روش های سنتی ای که توسعه دهندگان باهاش کلنجار می رفتن را نیز منسوخ کنه و نیازی نباشه کوئری هایی در سی اس اس برای سایز های مختلف تعریف بشه و سرعت انجام پروژه را بیشتر از قبل کرد. چون یکی از همین دردسر ها سایز فونت ها بوده و هست.

بوت استرپ 5 – جزئیات و ویژگی های جدید بوت استرپ نسخه 5

به روز رسانی برخی کلاس ها

خیلی کلاس ها به روز رسانی و خیلی های دیگر نیز اضافه شده اند و در خیلی موارد دیگر نیز استفاده از کلاس ها کاهش و از پیچیدگی های کلاس ها تا حد مناسبی جلوگیری و بهبود پیدا کرده است. همچنین پشتیباتی اولیه از تم ها قوی تر و رنگبندی ها نیز افزایش پیدا کرده است که کار شما را برای طراحی سریعتر راحت تر خواهد کرد.

چگونه به فایل ها و اسناد نسخه 5 بوت استرپ دسترسی داشته باشیم ؟

بوت استرپ نسخه 5 هم مثل نسخه های قبلی مستقیما بر روی سایت اصلی منتشر و در دسترس قرار نگرفته است چون هنوز این نسخه 5 آماده استفاده رسمی در پروژه های تجاری را ندارد چرا که امکان برخی تغییرات زیرساختی در آن وجود دارد و توصیه میشه فقط این اسناد را تا زمان آمدن نسخه پایدار بررسی و در پروژه های تستی خود استفاده کنید که در زمان انتشار نسخه پایدار و رسمی بتوانید سریعا از نسخه های پایین تر مهاجرت کنید به نسخه 5 بوت استرپ و برای دسترسی به اسناد و صفحه رسمی بوت استرپ کافیست به آدرس https://v5.getbootstrap.com مراجعه کرده و خودتان با این اتفاق های جدید رو به رو شوید.

زمان انتشار بوت استرپ نسخه 5

گروه توسعه دهنده بوت استرپ به دلیل اینکه خیلی جدی و با دقت سعی در پایدار کردن، اضافه کردن و به روز رسانی ها پایدار در نسخه رسمی و اولیه هر نسخه بوت استرپ دارند نمی توان زمان مشخصی را برای نسخه 5 بوت استرپ در نظر داشت که دلیلش هم مشخص است، چون میلیون ها وب سایت و طراح وب میخواهند از این فریم ورک محبوب در پروژه های خود استفاده کنند پس جا برای تغییرات بزرگ یا باگ های بزرگ نیست اما انتظار میره تا چند ماه دیگر و تا پایان سال 2020 این بوت استرپ نسخه 5 خود را به طور رسمی منتشر و در دسترس عموم قرار دهد. هم اکنون بوت استرپ 5 منتشر و برای عموم در دسترس قرار گرفته است.

پیش نیاز بوت استرپ

برای اینکه بتوانید بدون هیچ مشکلی با بوت استرپ کار کنید بهتر است که با دو زبان HTML و CSS به خوبی آشنا باشید زیرا این فریم ورک با همین دو زبان نوشته شده اما زبان دیگری تحت عنوان جاوا اسکریپت هم هست که در ساخت بوت استرپ نقش داشته و برخی المان های آن مانند اسلایدر و منو و … را با این زبان نوشته اند پس اگر با زبان JS هم آشنا باشید می تونید کارهای شگفت انگیز و شخصی سازی های بیشتری را انجام و شکل دهید.

قطعا آپدیت های دیگری نیز برای بوت استرپ نسخه 5 منتشر خواهد شد که شما را نیز در جریان این موارد قرار خواهم داد. ( بوت استرپ هم اکنون در نسخه بتا منتشر شده است )

آیکن های بوت استرپ Bootstrap Icon

بوت استرپ در نسخه های قبلی خود تعدادی محدود آیکن داشت که اگر به تنوع آیکن های زیادی نیاز داشتید نمی توانستید از این مجموعه آیکن های بوت استرپ استفاده نمایید اما در نسخه جدید بوت استرپ و بوت استرپ 5 حدود 1200 آیکن متنوع و زیبا اضافه شده است که قطعا می تونه شمارو راضی کنه و دیگر نیازی به فونت آیکن های دیگر نداشته باشید به همین منظور می توانید به بخش آیکن های بوت استرپ بروید و از این مجموعه دیدن و در صورت نیاز در پروژه خود استفاده نمایید.

آموزش بوت استرپ 5

در ابتدا باید گفت که اگر شما به نسخه های قبلی بوت استرپ شناخت و با اون ها کار کردید مخصوصا نسخه 4 بوت استرپ پس یادگیری بوت استرپ 5 برای شما اصلا سخت و زمان گیر نخواهد بود و تنها با مرور یک سری مثال و نمونه ای که خود مجموعه Bootstrap در بخش Examples قرار داده است می توانید بیشتر ویژگی ها و تغییرات نسخه جدید بوت استرپ را بیاموزید.

بوت استرپ راستچین bootstrap RTL

نسخه جدید بوت استرپ یک بخش برای استفاده راحت تر و بهینه تر از نسخه راست به چپ بوت استرپ 5 برای شما عزیزان آماده کرده است که با مراجعه به قسمت Docs و راهنمای بوت استرپ 5 می توانید از جزئیات و نکاتی که در این بخش برای شما مطرح شده است استفاده نمایید.

البته مثل نسخه های قبلی فریم ورک bootstrap کافیست تا در تگ HTML از ویژگی dir=”rtl” استفاده نمایید تا بدون کار اضافه ای بیشترین حد سازگاری با نسخه راستچین بوت استرپ داشته باشید اما خواندن نکات این صفحه نیز می تواند مواردی را در سطح جزئی تر به شما بیاموزید.

برخی از ویژگی های جدید بوت استرپ

  • قابلیت Floating labels در فرم ها
  • استایل و سبک بهتر برای آکاردئون ها
  • پشتیبانی و تقسیم بندی سیستم Grid به 6 سایز
  • قابلیت Toast برای مدیریت بهتر اطلاع رسانی ها یا notification

همانطور که می بینید قابلیت های بوت استرپ کاملا به روز رسانی شده و به جرات می توان گفت با حذف جی کوئری، دارای بودن 1200 آیکن با کیفیت، پشتیبانی از سایز های بیشتر و به روز رسانی ساختارها و قابلیت های جدید بوت استرپ را می تواند برای یک سال دیگر در صدر بهترین فریم ورک های CSS نگه دارد.

اگر هنوز موفق به استفاده از boostrap نشده اید پیشنهاد می کنم که حتما از این فریم ورک محبوب و حرفه ای استفاده نمایید تا سرعت چند ده برابری توسعه را حس کنید، مخصوصا اگر توسعه دهنده backend هستید و فرصت یا نیاز به فرانت خیلی کاستوم شده ندارید boostrap عالی است چرا که این فریم ورک توسط متخصصان با دانشی از سراسر دنیا توسعه داده شده و هر چند ماه آپدیت ها بسیار خوب و یک تا دو سال یکبار نیز آپدیت های بزرگ و کلی را دریافت می کند.

تفاوت bootstrap 5 با نسخه 4

بوت استرپ با حفظ ساختارهای قبلی نسخه 4 به بهود عملکرد هر چه بهتر بوت استرپ مثل حذف جی کوئری، بهبود واکنش گرایی، افزایش امکانات مختلف و … و اگر شما با نسخه 4 کار کرده باشید نسخه 5 را در کمتر چند روز می توانید مسلط شوید.

دلیل استفاده از بوت استرپ

بوت استرپ به توسعه دهندگان کمک می کند تا با سرعت بسیار بالا و با استانداردترین حالت ممکن بخش ظاهری یا فرانت سایت خود را آماده نمایند و هم اکنون bootstrap محبوب ترین فریم ورک موجود css در دنیاست.

 

 

شما میتوانید نسخه جدید بوت استرپ را هم اکنون از وبسایت getbootstrap.com دریافت کنید
برچسب‌ها
#برنامه_نویسی
#توسعه
#مهارت
#کدنویسی
#کد
#آموزش
#بوت_استرپ
#
#html
#css
#bootstrap_5
#coding
#programming
دیدگاه
دیدگاهی تاکنون ثبت نشده