پیش بینی رشد بازار هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۷

پیش بینی رشد بازار هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۷
Author Avatar
محمدهادی میردامادی
1 سال پیش
زمان مطالعه: دقیقه

بدون شک هوش مصنوعی را می‌توان محبوب‌ترین فناوری عصر حاضر دانست. براساس پیش‌بینی‌ها، اندازه‌ بازار هوش مصنوعی از ۹/۸۶ میلیارد دلار در سال جاری به ۴۰۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۷ خواهد رسید، و نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR)، ۲/۳۶ درصد را در این بازه‌ زمانی به خود اختصاص خواهد داد.

هوش مصنوعی را می‌توان به‌عنوان مفهومی بسیار فراگیر در نظر گرفت، که شاخه‌های متعدد داشته و بر تمامی جنبه‌های زندگی ما تأثیر می‌گذارد. مجموعه‌ها و سازمان‌ها در زمینه‌های گوناگونی هوش مصنوعی را به کار می‌گیرند. این فناوری امکان جمع‌آوری، پیش‌بینی و تحلیل لحظه‌ای داده‌ها را برای ما امکان‌پذیر کرده و به لطف آن توانستیم اطلاعات و بینش بی‌سابقه‌ای را در اختیار داشته باشیم.

عوامل محرک گسترش بازار هوش مصنوعی کدامند؟

کلان‌داده‌ها، نرم‌افزارها و خدمات ابری و دستیارهای مجازی هوشمند، سه محرک اصلی گسترش بازار هوش مصنوعی هستند. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که این فناوری در سال ۲۰۵۰، قادر به انجام تمامی کارهایی خواهد بود، که در حال حاضر به دست انسان‌ها انجام می‌شود.

البته ناگفته نماند که ماشین‌های هوشمند در‌حال‌حاضر نیز نقش چشمگیری در عملیات‌ روزمره صنایع بزرگ و بحرانی ایفا می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، عرصه‌ امنیت اطلاعات که همواره از کمبود سرمایه‌ انسانی در رنج بوده است، اکنون از راهکارهای نسل ‌اول هوش مصنوعی بهره‌ می‌برد. این راهکارها برای حجم زیادی از داده‌ها ارزش‌آفرینی کرده و قابلیت تشخیص تهدیدها را ارتقاء می‌بخشند.

هوش مصنوعی

در بررسی سیر تحولی این فناوری ارزشمند مشاهده می‌کنیم که، نرخ پیشرفت و توسعه در حوزه‌ هوش مصنوعی از الگوی پیوسته و پیش‌بینی‌پذیری پیروی نکرده و ما از زمان ظهور این فناوری تا به امروز، شاهد پیشرفت‌های شگرف آن در تمامی زمینه‌ها بوده‌ایم.

البته می‌توان بخشی از رشد بازار هوش مصنوعی را به افزایش قابل‌ملاحظه‌ سوانح امنیت سایبری و حملات باج‌افزار در جهان نسبت داد. گذشته از تمامی این موارد، طی همه‌گیری ویروس کرونا در سال‌های اخیر، کسب‌وکارها بیش از هر زمان دیگری به بازی‌های تعاملی، پشتیبانی از تصمیم‌گیری و موتورهای پیشنهادگر لحظه‌ای نیاز پیدا کرده‌اند. تمامی این قابلیت‌ها و هزاران مورد دیگر، تماما به فناوری هوش مصنوعی وابسته هستند، به همین دلیل هم افزایش اندازه‌ بازار هوش مصنوعی امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

در این میان پیش‌بینی‌ها حاکی از آن هستند که، بازار آمریکای شمالی بیشترین سهم این بازار را در اختیار خود خواهد داشت. در‌واقع این منطقه بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات هوش مصنوعی و پیشگامان هوش مصنوعی را در خود جای خواهد داد.

برچسب‌ها
#هوش_مصنوعی
دیدگاه
دیدگاهی تاکنون ثبت نشده