8 نکته کلیدی برای یادگیری برنامه نویسی

8 نکته کلیدی برای یادگیری برنامه نویسی
Author Avatar
محمدهادی میردامادی
11 ماه پیش
زمان مطالعه: دقیقه

شاید شما هم بخواهید برنامه نویسی را شروع کنید ولی هشت نکته کلیدی و طلایی وجود دارد که به شما کمک میکند تا کدنویسی برای شما بهتر و آسان تر باشد . 

هر چند برنامه نویسی شغل زیاد آسانی نیست . خیلی از وب سایت های آموزشی برای اینکه به تجارت و کسب و کار خود رونق دهند معمولا آموزش های سریع برنامه نویسی میفروشند ولی از نظر محتوا به کسی که میخواهد برنامه نویسی را شروع کند کمک چندانی نمیکند.

با این حال با کمی تجربه کردن و کاوش در دنیای نرم افزار متوجه خواهید شد که واقعا نیازی به یادگیری هر چیزی نداشته و کسی نیز از شما چنین چیزی نمی‌خواهد. شما تنها با یادگیری اصول اولیه و پیش برنده کارها می‌توانید به چیزهایی که می‌خواهید برسید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا با ارائه 8 نکته شما را با آدرس دهی دقیق‌تری به سوی چنین وضعیتی پیش برد.

 

نکته 1 اصول برنامه نویسی را صحیح یاد بگیرید:

اولین چیزی که در برنامه نویسی باید یاد بگیرید منطق و اصول برنامه نویسی است . این اولین مرحله برای تبدیل شدن به برنامه نویس حرفه ای  است . 

برای اینکه منطق و اصول برنامه نویسی را یاد بگیرید ابتدا باید مبانی کامپیوتر را یاد بگیرید . اگر در اینترنت جستجو کنید هزاران دوره ی آموزشی آنلاین وجود دارد که برای شروع برنامه نویسی از صفر ساخته شده است . در حقیقت در اینترنت برای مبتدیان مطالب و آموزش های خیلی زیادی است . کاری که باید انجام بدهید این است که اینترنت را باز کنید و هر آنچه که درباره ی کامپیوتر نمیدانید مطالعه کنید . 

درک درست از مبانی کامپیوتر و نحوه ی کار کردن آن مسیر بعدی که شروع برنامه نویسی است را برای شما آسان و یادگیری های بعدی شما را سریعتر میکند . 

8-tips-for-learning-programming

نکته 2 روی موضوعات پایه‌ای و فاندمنتال تمرکز کنید:

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که موضوعات پایه‌ای و فاندمنتال تنها در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند و برای بازار کار نیازی نیست که آن‌ها را یاد گرفت. در واقع این افراد اشتباه کرده و فضای خالی که این موضوعات پر می‌کنند را درک نکرده‌اند. در حقیقت موضوعات پایه‌ای تا آن حدی اهمیت دارند که شما باید ابتدا کار روی آن‌ها تسلط پیدا کنید تا بتوانید از طریق آن‌ها با اصول و منطق اولیه موجود در این حوزه آشنا شوید. اگر شما با موضوعات اولیه دنیای برنامه نویسی آشنا نشده و روی آن‌ها تسلط پیدا نکنید نخواهید توانست که به صورت دقیق با موضوعات پیشرفته نیز کار کنید.

درست است که این موضوعات پایه‌ای حوصله سر بر هستند و در وهله اول چندان کاربردی به نظر نمی‌رسند اما در ادامه مسیر و با پیشرفته تر شدن مطالعات شما آن‌ها نیز ریشه‌های خود را پیدا کرده و کاربردهای‌شان را نشان می‌دهند.

 

نکته 3 صبور باشید یا قدرت صبر را در خود افزایش دهید: 

برای اینکه در برنامه نویسی موفق باشید مهمترین شرط این است که بتوانید آدم صبوری باشید . زمانی که نا امید میشوید صبر به شانه ی شما میزند و میگوید یکم دیگه صبر کن و این چیزی است که نیاز دارید . لازم به ذکر نیست ولی اینجا باز هم یاد آوری میکنم که صبر و تحمل به شما کمک میکند تا مسائل و مشکلات را بخوبی حل کنید و درک شما از کامپیوتر بیشتر میشود . 

مفاهیم مربوط به کامپیوتر  کمی پیچیده است و نیاز دارد که شما انسانی انعطاف پذیر ، صبور و سخت کوش باشید . بیشتر اوقات افرادی که برنامه نویسی را تازه شروع میکنند انتظارات مناسبی از خود و یادگیری ندارند . بله قرار نیست اول کار شما همه چیز را بدانید و حرفه ای شوید این انتظارات و خوش بینی بیش از حد ، خطرناک هستند . به خاطر وجود این انتظارات بد است که اکثر افرادی که برنامه نویسی را شروع میکنند همان ابتدای کار دلزده میشوند و سراغ شغل دیگری میروند . 

برای جلوگیری از این انتظارات به توقعات زیاد در ابتدای کار فکر نکنید و به هدفتان فکر کنید و کارتان را ادامه دهید . 

 

نکته 4 دانش‌تان را به عمل تبدیل کنید:

فرایند یادگیری در دنیای مهندسی نرم افزار فقط به کتاب خواندن و فیلم نگاه کردن و یادداشت برداری نیست بلکه شما باید اطلاعاتی که کسب می‌کنید را در یک عمل خاص به کار بگیرید و با آن کاری انجام دهید. در بسیاری از اوقات وقتی شما کتابی می‌خوانید و یا موضوعی را در یک فیلم آموزشی مشاهده می‌کنید به نظرتان همه چیز بسیار ساده بوده و راحت است اما زمانی که خودتان وارد عمل می‌شوید خواهید دید که همه چیز به همین سادگی‌ها نیز نیست.

به همین دلیل به یاد داشته باشید که ضمن یادگیری همواره باید قطعه کدها را خودتان نیز تمرین کرده و تغییراتی را نیز در آن‌ها ایجاد کنید. در قدم‌های بعدی جدای از تمرین کردن، باید به دنبال ایجاد پروژه‌های کوچک و عملی نیز باشید تا با دنیای واقعی‌تر به نسبت کتاب‌ها و فیلم‌های آموزشی مواجه شوید.

 

8-tips-for-learning-programming

 

نکته 5 در ابتدا کارها را به شیوه سخت انجام دهید:

می‌دانیم که ابزارها و روش‌های بسیار ساده‌ای برای تحویل سریع‌تر پروژه در دنیای مهندسی  نرم افزار وجود دارد اما به یاد داشته باشید که شما در هنگام تحویل سریع پروژه نبوده و قصد‌تان یادگیری است. با این حال به جای استفاده کردن از ابزارها و تکست ادیتورهای بسیار پیشرفته برای تمرین کردن و یادگیری، از ابزارهای ساده‌تر استفاده کنید تا خودتان بیشترین مشارکت را در نوشتن کدها داشته باشید. برای مثال قابلیت‌های پیشرفته Auto Completion را ساده‌تر کرده و سعی کنید خودتان بیشتر کارها را به صورت دستی انجام دهید.

 

نکته 6 سعی کنید پروژه های زیادی را انجام دهید :‌

هر چه بیشتر پروژه انجام دهید نه تنها محدودیت های خود را کشف میکنید بلکه مهارت تحلیل و حل مسئله ی خود را نیز بهبود میبخشید . 

ضمنا یادتون باشه ، برنامه نویسی فقط یاد گرفتن نحوه ی برنامه نویسی با یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه روش حل کردن مشکل یا انجام یک مسئله ی خاص با ابزارهایی است که در اختیار دارید. همچنین برنامه نویسی نیاز به دید خلاق و برنامه ریزی برای انجام یک چیز مفید ، نیاز دارد . برای مبتدیان ایده پردازی در زمینه ی برنامه نویسی دشوار است . در پروژه های انجام شده در اینترنت میتوانید جستجو کنید خیلی از آنها اوپن سورس هستند یعنی شما به سورس و مستندات پروژه دسترسی دارید . 

شما میتوانید از Github استفاده کنید جایی که برنامه نویس ها کدها و پروژه های خود را به اشتراک میگذارند . 

 

نکته 7 دیباگ کردن کدها را فراموش نکنید:

یکی از روش‌ها برای یادگیری عمیق‌تر برنامه نویسی و صرفه جویی کردن در زمان، دیباگ کردن کدهای نوشته شده به صورت بازه‌ای است. سعی کنید قبل از اینکه ۱۰۰ خط کد را بنویسید، هر تابع و یا کلاسی که ایجاد می‌کنید را دیباگ کرده و بهترین روش‌ها را برای پیاده سازی چنین مواردی پیدا کنید. با این کار بعدا با یک فایل بزرگ که نیاز به دیباگ دارد مواجه نخواهید بود و هر مرحله دیباگ که شاید پنج دقیقه زمان لازم داشته باشد را نیز با نهایت دقت انجام خواهید داد.

8-tips-for-learning-programming

نکته 8 یادگیری را متوقف نکنید :‌

 

بعنوان یک برنامه نویس هرگز پایانی برای یادگیری شما وجود نخواهد داشت و ادامه نیاز به یادگیری و کمک گرفتن از دیگر برنامه نویسان ،‌بعنوان بخشی از شغل برنامه نویسی است . تکنولوژی های جدید سریعا در حال گسترش هستند و به شما اجازه نمیدهند که یادگیریتان را متوقف کنید چون باید سریعا آنها را یاد بگیرید تا در بازار کار بیکار نمانید . 

بعنوان یک برنامه نویس شما باید‌ ، همیشه آماده باشید تا چیز های جدید را یاد بگیرید . مطمئن باشید همیشه هم برنامه نویسانی را پیدا خواهید کرد که به دلیل هجوم همیشگی تکنولوژی های جدید در برنامه نویسی به تخصص خود بصورت کامل در بعضی زمینه ها شک دارند . 

اما نگران این مسئله نباشید تا زمانی که خود را با بروزرسانی ها و تکنولوژی های جدید وفق دهید و یادگیری خود را متوقف نکنید هیچ اتفاقی برای شما در بازار کار برنامه نویسی نخواهد افتاد . 

 

در پایان

یادگیری برنامه نویسی می‌تواند یک مسیر مشخص و درست داشته باشد که هر کس با توجه به میزان تلاش و البته هوشی که دارد در زمان های مختلفی طی می‌کند اما این موضوع را به یاد داشته باشید که هیچگاه نمی‌توان هر چیزی که در دنیای مهندسی نرم افزار وجود دارد را یاد بگیرید چرا که همیشه نکته یا موضوع دیگری برای یادگیری وجود خواهد داشت.

در این مقاله 8 نکته را بررسی کردیم که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانید مسیر یادگیری خود را بهتر طی کرده و به نکاتی توجه کنید که معمولا افراد کمی به آن‌ها توجه می‌کنند.

برچسب‌ها
#برنامه_نویسی
#یادگیری
دیدگاه
دیدگاهی تاکنون ثبت نشده