10 اصل کلیدی در طراحی UI/UX

10 اصل کلیدی در طراحی UI/UX
Author Avatar
محمدهادی میردامادی
1 سال پیش
زمان مطالعه: دقیقه

طراحی UI/UX رشته ای است که نیاز به خلاقیت دارد و همچنین پویا است. با وجود این تغییرات مداوم، اصول اساسی وجود دارد که هر طراح باید بداند و آن ها را یاد بگیرند. این اصول مفاهیمی هستند که طراحی محصولات نرم افزاری را هدایت می کنند. شما باید کار خود را با این اصول هماهنگ کنید تا مطمئن شوید که طرح هایی را ایجاد می کنید که از نظر زیبایی شناسی دلپذیر، قابل درک و استفاده آسان هستند. اگر مایل هستید تا 10 اصل کلیدی در طراحی UI/UX بشناسید در ادامه ی این مطلب همراه هایکا باشید.

principles in UI/UX design

 

10 اصل کلیدی در طراحی UI/UX

بیایید این 10 اصل کلیدی در طراحی UI/UX را مرور کنیم:

 

1.نیاز کاربر را برآورده کنید

طراحی UI/UX یک طراحی کاربر محور است، بنابراین قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که طراحی با نیازهای کاربر مطابقت دارد. طراحی شما باید به کاربران کمک کند تا به نتیجه دلخواه خود برسند.

 

2. سلسله مراتب

سلسله مراتب به نحوه سازماندهی محتوا یا اطلاعات در طول طراحی اشاره دارد. کدام صفحه قبل از بقیه می آید؟ کدام عناصر یا اطلاعات بیشتر از بقیه نیاز به توجه دارند؟ سلسله مراتب ترتیب مصرف و پردازش اطلاعات را کنترل می کند. طراحی با سلسله مراتب واضح به کاربران کمک می کند تا به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را اسکن کنند و به راحتی وظایف خود را انجام دهند.

 

3.قابلیت مشاهده وضعیت سیستم

کاربران باید بتوانند در مورد اقداماتی که انجام می دهند بازخورد دریافت کنند. طراحی شما باید اطلاعاتی در مورد آنچه در جریان است به آنها ارائه دهد و وضعیت سیستم آنها را به کاربران نشان دهد. اگر کاربر در حال دانلود فایل است، یک طرح خوب باید نوعی نوار پیشرفت را نشان دهد تا به جای اینکه کاربر را در تاریکی رها کند، نشان دهد که چقدر زمان برای تکمیل دانلود باقی مانده است.

 

4. مطابقت بین سیستم و دنیای واقعی

طراحی شما باید به زبان کاربر صحبت کند و از همان مفهومی استفاده کند که مردم قبلاً در دنیای واقعی با آن آشنا هستند. از استفاده از اصطلاحات تخصصی یا اصطلاحات فنی خودداری کنید، زبان ساده درک طرح شما را آسان‌تر می‌کند. به همین ترتیب، عناصر مورد استفاده در طراحی باید مشابه آنچه در دنیای واقعی نشان می‌دهند، باشند، به عنوان مثال، نماد سطل زباله در Gmail به کاربر می‌گوید ایمیل‌های حذف شده را کجا پیدا کند.

 

5. کنترل کاربر و آزادی

طراحی باید به کاربران امکان کنترل فرآیند را بدهد، به آنها اجازه دهد تا اقدامی را که قبلاً انجام داده‌اند، دوباره انجام دهند، لغو و بازگردانی کنند. محصولی که این اصل را در نظر میگیرد Google Docs است. می توانید تغییراتی را که در یک سند ایجاد کرده اید واگرد کنید و هر تغییری را که معکوس کرده اید دوباره برگردانید.

 

principles in UI/UX design

 

6. دسترسی

طراحی شما باید برای هر چه بیشتر افراد قابل استفاده باشد. افراد دارای معلولیت مانند اختلالات بینایی باید در دسترس باشند. متن‌ها باید تضاد واضحی با پس‌زمینه داشته باشند، از استفاده از رنگ‌هایی که برای همه دیده نمی‌شوند اجتناب کنید.

 

7. سازگاری و استانداردها

طراحی شما باید از استانداردها پیروی کند و از مفاهیم ثابت در کل محصول استفاده کند. این به کاربران اجازه می دهد تا با محصولات جدید آشنا شوند، بنابراین می دانند که چه اقداماتی را بدون هیچ گونه یادگیری اضافی انجام دهند. به محصولات آفیس مایکروسافت نگاهی بیندازید، آنها ظاهر و احساس کلی دارند. بنابراین اگر می‌دانید چگونه از Microsoft Word استفاده کنید، استفاده از Microsoft Powerpoint یا Spreadsheet آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود.

 

8. شناخت به جای یادآوری

شناخت چیزها آسان تر از یادآوری آنهاست. طراحی شما باید گزینه ها، اقدامات و غیره را قابل مشاهده نگه دارد تا بار روی حافظه کاربران کاهش یابد. کاربران نباید اطلاعاتی را از یک نمایشگر به نمایشگر دیگر به خاطر بسپارند. وب سایتی که هر بار که از آن استفاده می کنید نام کاربری و رمز عبور شما را درخواست می کند می تواند خسته کننده باشد. سعی کنید یک ویدیو را در یوتیوب جستجو کنید، قبل از اتمام تایپ، توجه کنید که چگونه چندین گزینه فهرست شده است. حالا تصور کنید که قبل از اینکه بتوانید یک ویدیو را در یوتیوب پیدا کنید، باید عنوان آن را به خاطر بسپارید. ناامید کننده، درست است؟

 

9. انعطاف پذیری و کارایی استفاده

طراحی یک محصول باید به گونه ای باشد که برای کاربران جدید و متخصص قابل استفاده باشد. یادگیری برای کاربران جدید باید آسان باشد و میانبرهایی برای کارشناسان برای انجام سریع کارها داشته باشد. بیایید به Figma نگاه کنیم، ابزاری برای طراحی رابط کاربری. کاربران جدید Figma ممکن است بر روی ابزارهای اشکال کلیک کنند تا شکلی را برای استفاده در طراحی خود انتخاب کنند، در حالی که یک متخصص R را روی صفحه کلید برای مستطیل، O را برای بیضی و غیره فشار می دهد.جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار فیگما (figma) پیشنهاد میکنیم تا مقاله فیگما چیست؟ Figma چه کاربردی در طراحی دارد؟ را مطالعه کنید.

 

principles in UI/UX design

 

10. زیبایی شناسی و طراحی مینیمالیستی

کمتر، بیشتر است.(Less is more) این ضرب المثل در اینجا کاملا صدق می کند. کاربران را با اطلاعات غیر ضروری یا نامربوط غرق نکنید. طراحی مینیمالیستی به کاربران کمک می کند تا روی اهداف خود تمرکز کنند بدون اینکه حواسشان به طراحی پرت شود. اطلاعات نباید برای جلب توجه کاربران با یکدیگر رقابت کنند. هر صفحه باید فقط شامل اجزای مرتبط با کار در حال انجام باشد و ابزاری واضح و قابل مشاهده برای پیمایش به محتوای دیگر ارائه دهد.

 

در مقاله ی 10 اصل کلیدی در طراحی UI/UX به معرفی و بررسی نکات طلایی که شما باید در طراحی UI/UX به آنها اهمیت دهید اشاره شد، همچنین شما میتوانید با رعایت این نکات به کیفیت طراحی خود بهبود بخشید و به یک رابط کاربری حرفه ای تبدیل شوید. جهت آشنایی کامل با طراحی رابط کاربری و طراحی ui/ux پیشنهاد میکنیم تا مقاله، طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) چیست ؟ را مطالعه کنید.

برچسب‌ها
#طراحی
#تجربه_کاربری
#UI/UX
دیدگاه
دیدگاهی تاکنون ثبت نشده